Arval Service Lease Polska, kluczowy gracz na rynku wynajmu długoterminowego pojazdów i ekspert w dziedzinie mobilności, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, wprowadza w Polsce certyfikaty stanu baterii dla używanych samochodów elektrycznych. To rozwiązanie, które funkcjonuje już w kilku krajach Europy Zachodniej, ma na celu zwiększenie zaufania potencjalnych nabywców do używanych samochodów elektrycznych.
Certyfikaty potwierdzają kondycję baterii na podstawie niezależnych pomiarów. Arval analizował wcześniej dane z 8300 pojazdów z ośmiu krajów i wyniki są jednoznaczne: obawy o szybkie zużycie baterii są nieuzasadnione. Średnia sprawność baterii w przebadanych pojazdach wynosiła 93%, a aż 98% pojazdów miało baterie w stanie powyżej 80% – co jest wartością uznawaną za bardzo dobrą nawet po wielu latach eksploatacji. Arval, jako lider w zakresie wynajmu długoterminowego, chce w ten sposób wspierać rozwój rynku używanych pojazdów elektrycznych w Polsce – zarówno wśród firm, jak i klientów indywidualnych.
– Rynek używanych elektryków właśnie wchodzi w nową fazę. Wraz z końcem pierwszych kontraktów leasingowych coraz więcej pojazdów elektrycznych trafia na rynek wtórny. Certyfikaty pomagają wyeliminować kluczowe obawy kupujących, związane z trwałością baterii i realnym zasięgiem pojazdu – podkreśla Mikołaj Bąk, Head of Remarketing w Arval Service Lease Polska.
W praktyce dobrą kondycję baterii potwierdzają także doświadczenia użytkowników. Pan Maciej, właściciel mikrofirmy i klient Arval, który od ponad trzech lat korzysta z Tesli Model 3 SR+, przejechał tym pojazdem już 100 000 km. Jak mówi, samochód sprawdza się nie tylko w codziennym użytkowaniu, ale także na dłuższych trasach (obecnie spędza wakacje we Francji, dokąd dojechał autem elektrycznym).
– Zasięg mojego auta po przejechaniu 100 tys. km i ponad 3 latach ciągłej eksploatacji to około 414 kilometrów – czyli tylko nieco mniej niż fabryczne 438 km. Degradacja baterii wyniosła do tej pory ok. 5%, co jest zgodne ze średnią globalną dla tego modelu – mówi Pan Maciej. – Od przebiegu około 70 000 km praktycznie nie obserwuję dalszego spadku pojemności baterii. Jeżdżę dużo, około 30 tys. kilometrów rocznie. Z danych gromadzonych przez mój samochód w długim terminie wynika, że nieco ponad 50% ładowań odbywa się w domu, średnio raz w tygodniu. Pozostałe w trasie – dodaje.
Użytkownik w domu korzysta z ładowarki trójfazowej o mocy 7,4 kW, a w trasie z szybkich ładowarek, zwykle o mocy ponad 100 kW. Według niego średni realny zasięg auta na polskich drogach ekspresowych i krajowych to około 360 km, a na autostradzie – przy jeździe z maksymalną dopuszczalną w Polsce prędkością oraz niemal do całkowitego rozładowania baterii, to około 300 km. Jak dodaje Pan Maciej, koszty energii w porównaniu do zakupu paliwa są średnio ponad dwukrotnie niższe niż wcześniejsze wydatki na paliwo, zaś ładowania w domu pozwalają mu obniżyć koszty podróżowania do mniej niż 10 zł za każde pokonane 100 km.
– Analiza Arval jednoznacznie pokazuje, że obawy o szybkie zużycie baterii w pojazdach elektrycznych są nieuzasadnione. Dane z przebadanych pojazdów wskazują, że ich akumulatory zachowują wysoką sprawność przez setki tysięcy kilometrów. Tymczasem samochody trafiające właśnie na rynek wtórny mają zwykle przebieg rzędu kilkudziesięciu tysięcy kilometrów. Przebiegi powyżej 100 000 km są, jak na ten moment, spotykane nieczęsto – komentuje Radosław Kitala, Consulting & Arval Mobility Observatory Manager w Arval Service Lease Polska.
Dzięki certyfikatom wprowadzanym w Polsce, Arval przyczynia się do bardziej świadomego oraz bezpiecznego rozwoju rynku pojazdów elektrycznych z drugiej ręki oraz rozwiewa wątpliwości osób i firm rozważających zakup używanych elektryków.
Metodologia badania
Analiza Arval opiera się na 8300 certyfikatach kondycji baterii wystawionych w 8 krajach (Holandia, Belgia, Francja, Hiszpania, Włochy, Niemcy, Wielka Brytania i Szwajcaria). Spośród nich 77% stanowiły pojazdy w pełni elektryczne (BEV), a 23% hybrydy plug-in (PHEV). Badanie obejmowało pojazdy 30 różnych marek sprzedawane przez Arval w okresie od marca 2023 r. do listopada 2024 r.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.